Jdi na obsah Jdi na menu
 


ABC křesťanství - David Winter

21. 9. 2011

     Tuto knihu jsem si koupil po dobré zkušeností s její starší sestrou ABC Bible od Mikeho Beaumonta, která vyšla asi dva roky před ní. Je velmi motivační a přehledná, doplněná o nemálo barevných fotografii, reprodukcí a map. Můžete jí nosit v pracovní tažce a během jakéhokoliv rozhovoru, skupinky, nebo vyučování vytáhnout a použít. Najdete v ní stručně, ale přitom výstižně zpracovaná témata jako původ křesťanství, základy naší víry a její různé prožívání, věřící a různé církve, dějiny křesťanství a křesťanství tváři v tvář otázkám současného světa. A přitom kniha nevyžaduje předchozí znalost tématiky. Pro učeného je ale na druhé straně dobrou připomínkou.

 

     Posuďme nyní sami. Autor znalý Bible, ekumenických vztahů i historie církve nejdříve klade otázky, odkud se křesťanství vzalo, jak vznikly svatá Písma, co bylo podle nich na počátku a co znamená slovo hřích. Hned poté pokračuje tématy o odpuštění, kříži a vzkříšení, nebi a pekle, Duchu svatém a milostí, aby propojil základní témata knihy knih.

 

     Okamžitě ale následuje vše, co z tohoto v dějinách církve vyrostlo. Uctívání a bohoslužba, modlitba, zázraky, o sebezapření, kláštery a mnišství, svatá místa, světci a mučedníci, misionáři, co je církev?, v kostele, Ježíšova matka, vedení církve, velké schizma, „svaté“ války, reformace, rozdělená církev a v závěru tohoto zaměření setkání Východu se Západem. Autor píše otevřeně a s úctou. Představuje křesťanství jako autentické, osobní, zápasící.

 

     Rozehrává nyní poslední část své práce a to jsou otázky, se kterými jsme se jako křesťané museli vyrovnat, nebo ke kterým hledáme přiměřený postoj.  Vypíši jen některé. Křesťanství a islám, duch nezávislosti, evangelikálové, dary ducha, křesťanství v umění, slavnostní písně, dnešní chvály, sekty, křesťanství a válka, otroctví, sex, alkohol, rasismus, chudoba, stát, zločin a trest, budoucnost. Celá publikace je závěrem doplněná o slušný jmenný rejstřík a poděkování.

 

     Jak jsem již zmínil na začátku,  kniha je psaná tak, aby nás neustále motivovala jí naslouchat. Po stránce obsahové (žádné omáčky) i po stránce formální (barvy, fotografie, mapy, citace). Po jejím přečtení jste hrdi na rozmanitost v jednotě jednoho Božího lidu. Vidíte tváře Božích mužů a žen. Připomenete si různá hnutí i počátky důrazů, které dnes už běžně používáme. Zkrátka jdete v krátkém časovém intervalu ihned k věci. Nevýhodou může být, že čtenář nebude pokračovat v prohlubování témat a spokojí se s těmito úvody. To ale nebyl úmysl Davida Wintera. Naopak. Chce čtenáře získat pro věc.

 

     U mě se mu to podařilo. Věci, které jsem dlouhá léta jako samouk studoval, mi dal do jednoho, pěkně udělaného celku. Zpřehlednil ho, dal mu nejen jistý řád, ale i návaznost a duchovní logiku. Nejvíce mě samozřejmě oslovili představitelé protestantských hnutí. Jejich statečnost, vytrvalost, tah na branku. Stejně tak ale i dialog s otázkami dnešní společnosti. Autor je podle mého názoru dobrý lektor. Vtahuje, nenudí, inspiruje. Dělá to v nedlouhém obsahovém a časovém pásmu (127 stran). Jako kazatele mě učí maximálně využít krátký čas pro omezenou pozornost posluchačů. Vyjádřit to nejdůležitější, vědět co neříct. Přitom ale nadchnout k pokračujícímu rozjímání. Zasáhnout.

 

     Celkově bych tedy ABC křesťanství doporučil opravdu všem. Duchovním i laikům, mladým i starším, intelektuálně nebo emocionálně orientovaným. Podařilo se totiž vystihnout to nejvíce Kristovské. Mluvit řečí dnešního člověka, být partnerem na cestě, oslovit, sestoupit…

 

                                                                                                                                       JK.

    

     (Česká biblická společnost 2010, 127 stran) 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář