Jdi na obsah Jdi na menu
 


Freud a budoucnost náboženství - Hans Küng

25. 5. 2012

      Protože nemám psychologické vzdělání, ocenil jsem práci pana profesora Hanse Künga, který pro širokou laickou veřejnost srozumitelně zpracoval téma, týkající se nejen významného psychoanalytika Sigmunda Freuda a jeho hlavních důrazů, ale také, jednoduše řečeno, jak může teologie a náboženství s tímto oborem spolupracovat a vést pokračující dialog.

     Knihu jsem četl pomalu a místy opakovaně. Je náročná, ne ale nesrozumitelná. Učí nás jít do hloubky a uznat své limity vzdělání. Ne ovšem pro prvoplánové pokoření se, ale pro skutečně pokorné uznání, že víra nejde proti vědě a naopak. Že spolu musí držet krok, aby pomáhali druhým v jejich nelehké cestě životem.

     A ještě jednu hodnotu jsem při této četbě získal. Nemusím si všechno zapamatovat, jako by snad byl člověk výkonný počítač, ale můžu mít po ruce dobré zdroje, ke kterým se obrátím, když to bude zapotřebí. Například, jak co nejrychleji a co nejspolehlivěji rozpoznat dobrého psychologa a psychoterapeuta od toho zaujatého (když jdete s dítětem k této odbrorné péči), stejně, jak neminout  moudrého a empatického kněze od takového, který novodobé vědecké poznatky (například v oborech sexuologie, biblistika, sociologie) v rámci své pseudoduchovnosti ignoruje.

     I k tomuto, řekl bych, je tato publikace přínosem.

                                                                                                       JK.

 

     (Nakladatelství Vyšehrad 2010, přeložila p. Helena Medková, 153 stránek, 248 Kč).

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář