Jdi na obsah Jdi na menu
 


Goyovy přízraky - Miloš Forman

5. 8. 2010

     Snad Vás příliž neovlivním když přiznám, že je tento film pro mě jeden z nejlepších, které jsem mohl v posledním roce shlédnout. Nejen pro Formanovu preciznost v detailech, ve výrazech herců, v myšlenkách mezi řádky, ale také v hlavním poselství pro dnešního člověka. Děj se odehrává v roce 1872, kdy na španělský královský dvůr jako dvorní malíř přichází Goya.

     Katolická církev upevňuje svojí moc obnovením inkvizice a Goyova múza Ines je vinou přítele Lorenza po vykonstruovaném procesu odsouzena za kacířství. Hlavní postavou je ovšem již jmenovaný otec Lorenzo. V první polovině filmu kněz silné osobnosti, zarputilý bojovník za očistu víry, ovšem nakonec zklamaný svým přesvědčením o Bohu a o sobě. Ve druhé (po 40 letech) jeden z vůdcu Napoleonovy vlády ve Španělsku, hájící práva tohoto ideologa.

     Ovšem na závěr filmu končící na popravišti, zaskočen protiofenzivou a nenávisti prostého lidu. V obou případech mýlící se a oběti vlastního přesvědčení. Film ve mně vyvolal řadu otázek. Ta nejsilnější asi byla: kde se v mém osobním přesvědčení mohu mýlit natolik, že sobě i druhým ubližuji? Nebo: nejsem oběti nějaké ideologie? Je jedno jakého nátěru...A nakonec: jaká je hranice mezi ideou a ideologii? Film vřele doporučuji. (Hrají: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgad, Hollywood 2007).

                                                                                                                       JK.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=tyg3pQfxFbs

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

film

(MišterováJitka, 9. 1. 2011 19:10)

Ještě jsem ten film nesehnala a tím pádem ani neviděla. Recenze je skvělá. J.M.