Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kněz, který byl s nimi ... v českém filmu: Želary

9. 5. 2012

      Mám rád povedené a kvalitní filmy, které umí vystihnout i naznačit (nedoříct)  zároveň. A je potom druhořadé na jaké téma. Když se to zkrátka povede, plní tento druh media při přenosu konkrétního poselství svojí úlohu. A u filmu Želary si toho všimli nejen filmoví odborníci, ale i široká veřejnost. I proto se na tento snímek rád a znovu dívám.

     Nyní krátce k příběhu. Ústřední hrdinkou je Eliška (Anna Geislerová), jež kvůli zavření vysokých škol za nacistické okupace nedostudovala medicínu, a proto pracuje jako zdravotní sestřička. Spolu s lékařem Richardem (Ivan Trojan) se účastní domácího odboje. Kolem jejich skupiny se však začne stahovat smyčka a všichni musí co nejrychleji zmizet z dosahu gestapa.

     Jeden z pacientů, kterému Eliška zachránila život, se rozhodne mladou ženu odvést k sobě do hor na vzdálených hranicích se Slovenskem. Ten muž se jmenuje Joza (György Cserhalmi) a v dívčích očích je to balík, žijící v zapadákově jménem Želary, kde se čas zastavil před sto padesáti léty. Vyděšená z jisté smrti se vydá se scela neznámým člověkem do téměř neosídlené krajiny, aby tam žila jako právoplatná manželka pod jménem Hana.

     Vesnický život je pro ní velkou neznámou a první měsíce i velkým utrpením. Pomalu a jistě však začne nacházet v magické přírodě (natáčelo se na Slovensku v Malé Fatře) zalíbení, stejně jako v místních svérázných obyvatelích. Nakonec i v nemluvném a hodném Jozovi. Přichází však zlo v nečekané podobě ...

     Za svůj výkon si Anna Geislerová odnesla Českého lva i ceny z festivalu v Bangkoku a Udine. Film byl nominován v roce 2003 na Oscara v kategorii za nejlepší zahraniční snímek. Tolik z recenze paní Kristýny Pleskotové z TV magazínu.
 

     Osobně mě v příběhu dojal přístup místního faráře (Miroslav Donutil), který se za lidi modlil, měl je rád, sloužil jim a pomáhal, a vyjadřoval tak svojí, a věřím, i Kristovou blízkost. Jednoduše byl stále s nimi. Nakonec i na něj ale dolehla těžká rána ... Film doporučuji náročným, otrlým i přemýšlivým divákům.

                                                                                                                   JK.

     (ČR 2003, R: O. Trojan, v dalších rolích: J. Dušek, J. Adamová, G. Cserhalmi aj, 142 minut).