Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha o mužství - Steve Biddulph

18. 5. 2012

      Asi po pěti letech od přečtení autorovy první knihy "Mužství" (a "Výchova kluků"), jsem s velikým očekáváním sáhl po jejím pokračování. A udělal jsem dobře. Kniha posouvá důležitá témata do větších hloubek, konkrétností a souvislostí. Na jejím obalu si od Steveho Biddulpha, australského rodinného terapeuta, můžete přečíst toto:

     Je čas začít. Od prvního vydání "Mužství" se toho přihodilo hodně: změny probíhající v životech mužů nabrali na rychlosti, podobně jako tomu bylo u žen před čtyřiceti lety. Je to však teprve začátek. Myšlenka "osvobození muže" je možná pro vás úplně nová, přesto však můžete patřit ke generaci, která ji uskuteční. Doufám, že tomu tak bude.

     Musím vás varovat (a usmívám se přitom), že čtení této knihy nezůstane bez následků. Muži, kteří ji čtou, se často spontánně rozpláčou. Někdy všeho nechají a vydají se za svými rodiči a sourozenci, s nimiž se už nestýkali. Někteří opustí zaměstnání, které je ničí, a dokonce se vzdají i vysokých výdělků. Po dlouhé době začnou znovu brát své ženy něžně za ruku. Ve sprše zpívají. Jejich děti je začínají mít rády. Tolik z citace.

     Osobně mě nejvíce zaujala kapitola "cesta dolů" s tématem "čas popela", kde autor povzbuzuje muže, že období ztrát, proher, těžkostí i bolestí je nezbytné, aby se stávali skutečnými muži.

     Také opakovaný důraz na nezdravý vliv soutěživosti v myšlení mužů, který rozebírá už ve své první knize, a tady na něj navazuje, mi připadá důležitý. A samozřejmě úplný závěr knihy, kde se snaží vidět vrcholný smysl existence a propojenost všech našich životů.

    Oceňuji autorův cit pro komunikaci v psaném projevu, smysl pro humor i ilustraci, přehlednost i jednotlivá shrnutí po každé kapitolce. Nakonec i jeho profesionalitu a odbornost. Doporučuji všem mužům i ženám, kterým jde o muže všech generací.

                                                                                                                                       JK.

     (Nakladatelství Portál 2011, z anglického originálu The New Manhood přeložila Marie Polásková, 280 stran, 355 Kč, možné objednat na internetu: obchod@portal.cz, www.portal.cz).

 

     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář