Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náš vůdce

8. 4. 2012

     (Drama / Thriller, Německo, 2008, 110 min, R: Dennis Gansel, Hudba: Heiko Maile, Hrají: Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt, Jennifer Ulrich a další).

      Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… Tolik z oficiální krátké anonce.

     Osobně když jsem film shlédl, uvědomil si, že některým věcem se člověk může otevřít nevratně. Už to nejde vzít zpátky. Ale stejně tak, že některé věci se nedají zkusit jen tzv. teoreticky. 

     Zajímavý byl také postřech Jindry, který mi sms-kou napsal, že podobné praktiky mohou být stejně zhoubné i v církvi. Nemohl jsem s ním jinak, než souhlasit. Film proto vřele doporučuji všem, kteří přemýšlejí nad otázkou manipulace versus vedení, idea versus ideologie, nebo jednoduše, čemu se umět včas bránit a cíleně vyhýbat.

                                                                                                                     JK.

 

     http://www.csfd.cz/film/239674-nas-vudce/

     http://www.youtube.com/watch?v=HcqozQhr1Gk&feature=related

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář