Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedodržený slib - filmové drama podle skutečné událostí

7. 9. 2011

     ... a to slovenského Žida Martina Friedmana během druhé světové války.

     Martin byl pátým synem výkupčího drůbeže a nadaným fotbalistou, kterého chodili v idilické době před začátkem války okupovat prvoligoví lanaři a který často se svými spoluhráči běhal zvonit na zvon místního kostela, kde byl farářem jistý Josef Tiso...

     V údobí kolem Martinovy bar micvy se však poklidný život v Bánovcích začne prudce měnit. Právě byl vyhlášen Slovenský Štát a bar micva je pro Friedmannovy poslední rodinnou oslavou. Pan Friedmann sice poprosí všechny členy své rodiny, aby mu slíbili, že se tu za rok opět všichni sejdou, ale je to marný slib.

     Maminka brzy šije žluté hvězdy na osum kabátů. Jen bratr Alex si ji nechá dát na žlutou bundu, aby mohl chodit dál do kina. Martina vyloučí i z místního fotbalového klubu a všechny židovské obchody jsou "zaryzovány". Když se ale Friedmannům naskytne příležitost emigrovat do Palestiny, jejich otec odmítne riskovat plavbu na přetížené lodi a nejistou budoucnost v poušti slovy: "Co je to nejhorší, co se nám může stát? Že nás donutí, abychom někde pracovali? Všichni Němci jsou v armádě a někdo za ně tu práci zastat musí. Já se práce nebojím...." Netuší, že je to jeho osudové rozhodnutí...Tolik z přepisu televizního magazínu.

     Osobně mě tento příběh chlapce, který se mění v mladého muže oslovil i dojal a to i přes opravdu velmi silné a brutální scény, kterýma musel projít. Jako Žid si nebyl jistý nikdy a nikde. Co mi ale na celém fimu z jeho poselství připadá nejdůležitější je myšlenka přecenění vlastní životní zkušeností, ze které pramení tragické rozhodnutí. Otec Friedmann netuší, co se může z jeho rodinou stát, protože to (samozřejmě) nikdy nezažil. A právě tato myšlenka mi připadá velmi alarmující do všech odvětví našeho života. Film doporučují všem, kdo chtějí alespoň trošičku porozumět mladému člověku na špatném místě a ve špatné době.

     ČR-SR 2009, R: J. Chlumský, H: O. Vetchý, Z. Porubjaková, P. Oszlík, S. Špičák aj.

                                                                                                                                      JK.

http://www.youtube.com/watch?v=1Na4q8y1wYY

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář