Jdi na obsah Jdi na menu
 


V co věřím? Hans Küng

24. 5. 2012

      Ještě než ocením tuto knihu, mohu se Vás krátce, přátelé,  zeptat, v co věříte vy? Hans Küng, který přiznává, že je takřka na konci svého života se snaží formulovat, v co především jako křesťan nevěří, a až pak v co ano. Kniha je tedy velmi racionální. Je ale také osobní, aktuální a čtivá.

      Toto písemné vyznání jsem od velmi vzdělaného, všeznalého i  duchovně citlivého autora přečetl jedním dechem. Zajímalo mě totiž, jak ke svému přesvědčení dochází, ale stejně tak, jak se o něm sdílí s námi, lidmi 21. století. Například, co podle něj znamená, když veřejně prohlásí, že nevěří v peklo ani v ďábla? A samozřejmě nemusíme hned autora podezírat z ignorace Nového Zákona, nebo z podbízivého liberalismu. Hans Küng je teolog a celý svůj život zasvětil službě druhým v aktualizaci poselství svatých textů. Dělá to ale do hloubky, poctivě, tak, aby i křesťané nebyli oběťmi vlastních, zkratkovitých a biblisticky neodborných aplikací.

     Nakonec mu jde o to podstatné. O naše pravdivé a čitelné vyznání, které vede k životu. Nás i ty, kteří nás sledují. Knihu doporučuji každému, kdo se rád "potápí" do myšlenek a argumentů, které jdou k jádru věci. Je ale přínosem i pro ty, soudě podle sebe, kteří přiznávají, že ne vše, co přejali od svých duchovních autorit a předků, osobně promysleli, srovnali, případně nově přehodnotili.

                                                                                                                                                       JK.

 

     (Praha Vyšehrad 2012, přeložila p. Karla Korteová, 241 stran, 298 Kč)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář